При използването на електронни цигари се наблюдават ефекти, подобни на тези, наблюдавани при редовни пушачи и пациенти с хронично белодробно заболяване.
Експериментално проучване, публикувано в British Medical Journal ( раздел Thorax ), открехва завесата за ползите и вредите от електронните цигари. Парите отделяни, при така наречения Vaping засилват производството на възпалителни химикали и деактивират ключови защитни клетки в белия дроб. Парата влошава активността на алвеоларните макрофаги. Те от своя страна поглъщат и премахват праховите частици, бактериите и алергените, които са убягнали на другите механични защитни сили на дихателните пътища.
Получените от изследването резултати подтикват към допълнителни изследвания. Тяхната цел е да се разбере по-добре дългосрочното въздействие на vaping върху хората. Електронните цигари могат да бъдат по-вредни, отколкото си мислим. Някой от ефектите при използването на електронни цигари са подобни на тези, наблюдавани при обикновените пушачи и хора с хронична белодробна болест.
Електронни цигари - какво се случва при Vaping?
Вейпингът ( Vaping ) набира все по-голяма популярност. По-голямата част обаче от настоящото изследване се фокусира върху химичния състав на течността използвана при електронните цигари. Учените се опитват да установят какво се случва по време на тяхната употреба и влиянието им върху белия дроб.
За да установи как вейпинга променя тази комбинация от химични вещества и какво въздействие може да окаже това, при изследване е създадена механична процедура. Идеята е да се имитира Vaping и получаване на кондензат от парата в лабораторна среда.
Лабораторен експеримент
Учените извличат алвеоларни макрофаги от проби от белодробна тъкан. Пробите са осигурени от осем непушачи, които никога не са имали астма или хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Една трета от клетките са били изложени на обикновена течност за електронна цигара. Една трета на изкуствено изпарения кондензат с и без никотин и една трета не са били излагани на нищо за 24 часа.
Резултатите показват, че кондензатът е значително по-вреден за клетките от течността за електронна цигара, а стойностите се влошават с увеличаването на „дозата“.
След 24 часа експозиция общият брой жизнеспособни клетки, изложени на изпарения кондензат е значително намален в сравнение с нетретираните клетки. Кондензата, съдържащ никотин, увеличава този ефект значително.
Нещо повече, способността на клетките, изложени на изпарен кондензат да погълнат бактерии е била значително нарушена. При последвало лечение с антиоксидант се възстановява тази функция, като това помага и за намаляване на някои от другите вредни ефекти.
От иследването е установено, че самият вейпинг процес може да увреди клетките при лабораторни условия. В случая се наблюдават промени присъщи за пушачите на обикновенни цигари и пациенти с ХОББ“.
Мнения и изводи
В придружаващия подкаст главният автор професор Дейвид Тикет обяснява, че много компании за електронни цигари са изкупени от тютюневите гиганти, „и със сигурност има кампания да представят електронните цигари като безопасни“.
Въпреки че електронните цигари са по-безопасни от традиционните, те все още могат да бъдат вредни в дългосрочен план. Сегашното проучване е в начален стадий и все още не е в състояние да отговори на този въпрос.
По отношение на рака, със сигурност има намален брой канцерогени. Те са по-безопасни от гледна точка на риска от рак. Ако обаче бъдат използвани в продължение на 20 или 30 години това може да доведе до ХОББ, а това е нещо, което трябва да знаем.
„Не вярвам, че електронните цигари са по-вредни от обикновените цигари“, заключава той. „Но трябва да проявяваме предпазлив скептицизъм, че те са толкова безопасни, колкото ни карат да вярваме.“
Референции
Изследване: Провъзпалителни ефекти на кондензата на парите на електронната цигара върху човешки алвеоларни макрофаги doi 10.1136 / thoraxjnl-2018-211663
Списание: Thorax