Как да се храним за да живеем пълноценно с ХОББ?
Да живеем пълноценно с ХОББ – Няма специфична диета, която пациенти диагностицирани с ХОББ трябва да спазват. Когато се храните пълноценно и избягвате определени храни, вие като цяло ще се чувствате по-здрав, а това от своя страна би предотвратило усложнения или други здравословни проблеми.
Би било добре да комбинирате разнообразни храни от следните групи: зеленчуци, плодове, зърнени храни и млечни продукти.
От исключителна важност, не само за пациенти с ХОББ, а и за всички хора е употребата на течности. Пиенето на повече вода на ден може да направи слузтта по-лесна за отхрачване.
Ако приемате лекарства би било добре да ограничите кофеиновите напитки, защото те могат да пречат на действието на лекарствата, които приемате, Намалете или ограничете солта слота.
Воденето на пълноценен живот с ХОББ може да изглежда трудно постижимо, но не е невъзможно. Поддържането на здравословно тегло е от изключителна важност. При наднормено тегло работата на сърцето и белите дробове е затруднена и изисква много повече усилие и енергия от тяхна страна за да дишате.
Ако сте слаб и теглото ви е под нормата, това също може да доведе до затруднения при извършването на ежедневни дейности. Като цяло наличието на ХОББ отслабва имунната ви система и намалява способността ви да се преборите с инфекцията. Така че здравословното хранене е от изключителна важност за пълноценен живот.
Полезни съвети при хранене
Ето някой малки наглед неща, които може да приложите по време на хранене и могат да ви помогна да не се чувствате без въздух.
Пълният стомах затруднява разширяването на белите ви дробове, оставяйки ви без въздух. Ако това се случи, опитайте следното:
Вземете по-малки хапки храна, които дъвчете бавно преди поглъщане.
Заменете три хранения на ден с пет или шест по-малки хранения.
Остваете течностите за на края, така стомахът ви няма да е пълен по време на хранене.
Каква диета е подходяща за пълноценен живот с ХОББ?
Диета с по-високо съдържание на мазнини и по-ниско на въглехидрати може би е по-добрият избор. Намаляването на въглехидратите води до по-ниско производство на въглероден диоксид. Това от своя страна може да помогне на хората с ХОББ да дишат малко по-лесно.
Според проучване публикувано в списанието Lung през 2015 г., здрави субекти след кетогенна диета имат по-нисък изход на въглероден диоксид и парциално налягане на въглеродния диоксид (PETCO2) в сравнение с тези, спазващи средиземноморска диета.
В допълнение, други изследванията показват подобрение при хора с ХОББ, които са приемали храни с високо съдържание на мазнини и ниско съдържание на въглехидрати.
Дори при намаляване на въглехидратите, една здравословната диета включва много и разнообразни храни. Ето някои, които може да включите в ежедневното си меню. Правилното хранене е от изключителна важност и не е за подценяване за да живеем пълноценно с ХОББ.
Подходящи храни
Храни, богати на протеини
Яжте високопротеинови и висококачествени храни, като месо, пасирани яйца и риба – особено мазна риба като сьомга, скумрия и сардини.
Сложни въглехидрати
Ако включите въглехидратите в диетата си, изберете сложни въглехидрати. Тези храни спомагат за подобряване функцията на храносмилателната система и управлението на кръвната захар. Те се усвояват пи-бавно от организма, при което кръвната заха не се повишава рязко, а това е предпоставка за нормални нива на инсулин в организма.
Храните, които да включите в менюто си: грах, картофи ( може и не обелени ), леща, киноа, боб, овес, както и пресни плодове и зеленчуци.
Пресните плодове и зеленчуци
Те съдържат основни витамини, минерали и фибри. Тези хранителни вещества ще ви помогнат да поддържате тялото си здраво. Зеленчуците без нишесте (всички с изключение на грах, картофи и царевица) са с ниско съдържание на въглехидрати, така че те могат да бъдат включени във всички диети.
Някои плодове и зеленчуци са по-подходящи от други – разгледайте списъка с храни, които трябва да избягвате в следващия раздел, за да разберете повече.
Храни, богати на калий
Калият е жизненоважен за белодробната функция, така че недостигът на калий може да причини проблеми с дишането. Опитайте се да ядете храни, съдържащи високо съдържание на калий, като например: авокадо, домати, аспержи, цвекло, картофи, банани, портокали. Храните, богати на калий, могат да бъдат особено полезни, ако вашият диетолог или лекар ви е предписал диуретично лекарство.
Здравословни мазнини
Когато изберете меню включващо повече мазнини, изберете храни, съдържащи мазнини. Например: авокадо, ядки, семена, кокосово масло, маслини и зехтин, тлъста риба и сирене. Тези храни ще осигурят по-здравословно хранене, особено в дългосрочен план.
Какво да избягвате?
Някои храни могат да причинят проблеми като газове и подуване на корема, други имат малка или никаква хранителна стойност. Храните, които трябва да се избягват или намалят до минимум включват:
Сол
Твърде много натрий или сол в диетата ви причиняват задържане на вода, което може да повлияе на способността ви да дишате. Използвайте билки и подправки, за да овкусите храна вместо това.
Консултирайте се с диетолог или лекар за заместители на ниско-натриева сол. Те могат да съдържат съставки, които биха могли да повлияят негативно на здравето ви.
Не забравяйте да проверите етикетите на храните, които купувате. Вашите порции трябва да съдържат не повече от 300 милиграма (mg) натрий. В храненето за деня не трябва да има повече от 600 mg.
Някои плодове
Ябълки, костилкови плодове като кайсии, праскови и пъпеши могат да причинят подуване и газове при някои хора поради ферментиращите си въглехидрати. Това може да доведе до проблеми с дишането при хора с ХОББ.
Вместо това можете да се съсредоточите върху слабо ферментиращи плодове като горски плодове и ананас например.
Някои зеленчуци и бобови растения
Има дълъг списък от зеленчуци и бобови растения, за които се знае, че причиняват подуване и газове. Важното е как работи тялото ви. Можете обаче да продължите да им се наслаждавате, ако те не ви създават проблеми. Ето някои от тях: боб, брюкселско зеле, зеле, карфиол, царевица, праз, леща, лук и грах. Имайте предвид, че соята също може да причини газове.
Млечни продукти
Има пациентите при които се наблюдава по-плътна храчки когато консумират млечните продукти, като мляко и сирене. Ако при вас това нещо отсъства обаче, можете да продължите да ги ядете.
Шоколад
Шоколадът съдържа кофеин, който може да не е напълно съвместим с вашите лекарства. Консултирайте се с лекар, за да разберете дали трябва да избягвате или ограничавате приема му.
Пържени храни
Храни, които са пържени могат да причинят газове и лошо храносмилане. Силно подправените храни също могат да причинят дискомфорт и да повлияят на дишането ви. Избягвайте тези храни, когато е възможно.
За да живеем пълноценнен живот с ХОББ трябва да положим усилие. Спазването на препоръки на лекуващият лекар, навременното приемаме на предписаните ни медикаменти и правилно хранене, биха помогнали изключително много.